Report QT Dublin : 134 Joueurs
Liste du Top8
¼ de finaliste : Louis Gourdin – The Aristocrates
4 Isoleted chapel
4 Dragonskull Summit
1 Cliftop retreat
4 blood Crypt
4 Godless shrine
1 Cavern of souls
2 Plains
4 Sacred Foundry
4 Doomed Traveler
2 Orzhov Charm
4 Boros Reckoner
3 Skirsdag Hight priest
4 Blood artist
3 Blasphemous act
4 Tragic sleep
4 Cartel Aristocrat
4 Lingering soul
4 Falkenrath Aristocrate
Side :
2 Obzedat Ghost concil
2 Mark of mutiny
1 Olivia Voldaren
2 Underworld connections
1 Carvern of souls
2 Sorin, Lord of Innistrad
1 Urgent exorcism
2 electrickery
2 Purify the grave
¼ de finaliste : Julien Rouar – Bant Kessig Prim Speaker
4 Temple Garden
4 breeding pool
2 Halloweed fountain
1 Steam Vents
1 Sacred foundry
4 sunpetal grove
3 hinterland harbor
3 Glacial forteress
2 Kessig wolf run
1 Forest
4 Farseek
3 Azorius charm
2 Selesnya charm
2 syncopate
2 supreme verdict
2 Sphinx's revelation
4 Loxodon smiter
4 Restoration Angel
4 Thragtusk
2 Prime speaker Zegana
3 Angel of serenity
2 garruk, primal hunter
2 Détention sphere
Side :
1 Sigarda, host of Herons
1 Garruk, primal hunter
2 supreme verdict
1 Oblivion Ring
2 Acidic slime
1 Syncopate
2 Dissipate
3 Centaur healer
2 rest in peace
¼ Finaliste : Jocelyn Pierlot – 4CC
3 Temple Garden
3 breeding pool
1 Halloweed fountain
2 Steam Vents
1 Sacred foundry
3 hinterland harbor
4 Rootbound crag
2 Sulfur Fals
3 Stomping Ground
2 Gavoni Township
4 Farseek
1 Essence Scatter
2 Dissipate
1 syncopate
3 Sphinx's revelation
2 Mizium mortars
2 searing spear
2 Ground seal
2 Restoration Angel
2 Thragtusk
4 Huntmaster of the fels
2 Yeva, nature's herald
2 Nightshade Peddler
3 Izzet Staticaster
2 Avacyn's pilgrim
1 Thundermaw Hellkite
Side :
2 Snapcaster Mage
1 Memory's Journey
2 Dispel
1 Essence Scatter
1 Negate
2 Clone
3 rolling tremblor
1 Flames of the firebrand
2 Assemble the legion
¼ de finaliste : Elie Pichon – The Aristocrates
4 Isoleted chapel
4 Dragonskull Summit
1 Cliftop retreat
4 blood Crypt
4 Godless shrine
1 Cavern of souls
2 Plains
4 Sacred Foundry
4 Doomed Traveler
4 Boros Reckoner
4 Champion of parish
4 Cartel Aristocrat
4 Falkenrath Aristocrate
4 Knight of infamiy
2 Sliverblade paladin
1 Zealous conscrit
2 Lingering soul
3 Blasphemous act
4 Tragic sleep
Side :
2 Obzedat Ghost concil
3 Mark of mutiny
1 Olivia Voldaren
1 Underworld connections
1 Carvern of souls
2 Sorin, Lord of Innistrad
1 electrickery
2 Purify the grave
2 Thundermaw Hellkite
½ Finaliste : Jérôme Martineau – Réanimator
4 woodland cemetery
4 temple Garden
4 Overgrown tomb
2 Isolated Chapel
2 Godless Shrine
3 Forest
3 Sunpetal grove
1 Gavony Township
1 Cavern of souls
4 Unburial Rites
4 Thragtusk
4 Lingering souls
4 Grisly salvage
3 Angel of Serenity
4 Mulch
3 Loleth Troll
4 Avacyn's Pilgrim
1 Sever the bloodline
2 Obzedat, Ghost Council
2 Cratherhoof Behemoth
1 Elfe de la charmille
Side :
1 Human Frailty
3 Dead Weight
3 Acidic Slime
1 Cavern of souls
3 Loxodon smither
1 Sever the bloodline
3 Somberwalde sage
½ Finaliste : Damien Mace – Esper Control
4 Hallowed fountain
4 Godless shrine
4 Glacial Forteresse
4 Drowned Catacomb
3 Isolated Chapel
3 Nephalia drownyard
1 Ghost quarter
3 Watery Grave
4 think twice
3 Snapcaster
2 Devour Flesh
3 Azorius charm
1 Dimir charm
2 Augur of Bolas
2 Syncopate
2 Dissipate
1 Detention sphere
1 Murder
1 Tribute to hunger
4 Supeme Verdict
4 Sphinx's Revelation
1 Jace, memory adept
2 restoration angel
1 Ultimate price
Side :
2 Tragic sleep
1 Duress
1 Appetite for brains
2 Blind obedience
1 Witchban orb
1 Dissipate
1 Negate
1 Obzedat, Gost Council
1 Rest in Peace
2 Purify the grave
1 Psychic Spyral
1 Sunderin Growth
Finaliste : Anthony Nadal – Naya Blitz !
4 Cavern of souls
4 Stomping Ground
4 Sacred Foundry
4 Temple Garden
2 Sunpetal Grove
1Clifftop retreat
1 Rountbood Crag
4 Champion of Parish
4 Boros Elit
4 experimente one
4 Mayor of Avabrick
4 Burning-tree Emissary
4 Lightning Mauler
3 Thalia, Guardian of Thraben
4 Frontline medic
4 Flinthoof Boar
2 Ghor-clan Rampager
3Searing Spear
Side :
2 Boros reckoner
2 Nearheath Pilgrim
2 Electrickery
4 Boros Charm
2 Fiend Hunter
3 Skullcrack
Gagnant : Guillaume Wafo-Tapa – Uwr Midrange
4 Hallowed Fountain
4 Steam Vents
2 Sacred Foundry
4 Glacial Forteress
4 Sulfur Falls
4 Clifftop Falls
2 Isand
1 Desolated Lighthouse
1 Moorland Haunt
3 Augur of bolas
3 Restoration Angel
2 Snapcaster
2 Aurelia, The War Leader
4 Thonk Twice
4 Sphinx's revelation
4 Searing spears
4 Azorius Charm
2 Supreme Verdict
1 Syncopate
3 Dissipate
2 Rewind
Side :
2 Pillar of flame
2 Izzet staticaster
1 Supreme verdict
1 Detention Sphere
2 Dispel
2 Negate
2 Clone
1 Stolen identity
1 Niv-Mizzet dracogenius
1 Restoration Angel
Représentation des decks :
Gruul Aggro : 3 (2%)
Naya Blitz : 10 (7%)
Aristocrat : 12 (9%)
Jund Aggro : 5 (4%)
Bant Exproof : 3 (2%)
Autres Aggro : 5 (4%)
Naya Midrange : 7 (5%)
Kessig Bant : 4 (3%)
Bant Controle (Midrange) : 11 (8%)
Jund Controle (midrange) : 13 (10%)
Uwr Midrange : 10 (7%)
Esper Control (Solar Flar) : 7 (5%)
4CControle : 7 (5%)
Autres Contôle : 2 (1%)
Réanimator : 23 (17%)
Autres 12 (9%)
|